Gdańsk Orunia to umowne określenie południowej dzielnicy miasta. Dokładna nazwa tej jednostki administracyjnej brzmi Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ale większość mieszkańców celem skrótowo wymienia tylko pierwszy człon. Ta część Gdańska ma charakter przedmieść pełniących funkcję sypialną oraz magazynową.
Pod względem liczby ludności Orunia plasuje się w środku stawki Gdańskich dzielnic - zamieszkuje ją prawie 16 tys. ludzi. Teren zajmuje powierzchnię 19,63 km kw. i - jak na przedmieścia - jest bogaty w zabytki. Wśród tych najważniejszych należy wymienić:
Orunia słynie również z ludzi, którzy tutaj przebywali bądź się urodzili. Wśród tych pierwszych należy wymienić: króla Jana III Sobieskiego, który w parku miał swoją letnią rezydencję, autora słów polskiego hymnu Józefa Wybickiego, który studiował w Kolegium Jezuickim, i kolejnego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, który schronił się tutaj w trakcie walk z Rosjanami. W Oruni urodził się filozof Artur Schopenhauer.
Przez dzielnicę przepływa liczący 13,5 km Kanał Raduni będący lewym dopływem Motławy. Przekop ten wykonali jeszcze urzędujący tu w XIV wieku Krzyżacy. To właśnie ten ciek, nad którym budowano młyny i śluzy, stał się źródłem rozkwitu terytorium zajmowanego obecnie przez dzielnicę - dostarczano nim wodę do Gdańska.