Kończymy studia, otrzymujemy dyplom i czeka nas poważna decyzja. Jeśli mamy już pracę, wszystko przebiega niejako naturalnie. Jednak nie każdy znajduje się w takiej sytuacji, więc postanawia poszukać szczęścia w innym miejscu, np. w Gdańsku.
Co sprawia, że wielu młodych sprowadza się właśnie tam? Przede wszystkim spore możliwości w zakresie zdobycia pracy, robienia kariery, realizacji ambicji, marzeń. W stolicy województwa pomorskiego działa wiele firm z różnych branż, które potrzebują pracowników.
W dużym mieście zawsze sporo się dzieje. Istnieje wiele form rozrywek: kina, teatry, puby, różne rozgrywki sportowe (w tym także te na najwyższym krajowym poziomie, np. ekstraklasa piłkarska, w której występuje Lechia Gdańsk; ekstraklasa hokejowa, w której gra Stoczniowiec; ekstraklasa futbolu amerykańskiego, w której walczy zespół Pomorze Seahawks) oraz imprezy kulturalne (koncerty, festiwale, jarmarki).
Swoje robi też klimat, walory turystyczne, przyrodnicze i bliskość, właściwie sąsiedztwo morza. Niektórzy marzyli, aby żyć nad Bałtykiem i teraz mają taką okazję, więc z niej korzystają.
Jest jeszcze jeden argument - nowe mieszkania. Gdańsk sukcesywnie stawia na budownictwo mieszkaniowe, ponieważ zdaje sobie sprawę, że ludzie są najważniejsi. To oni generują wzrost gospodarczy, przyciągają inwestorów, tworzą innowacje poprawiające jakość życia wszystkim. To właśnie ludzie sprawiają, że o mieście jest głośno w kraju, Europie na całym świecie.
Trzeba więc o nich zadbać, jakoś zachęcić do osiedlenia się w mieście i pracowania, studiowania tutaj. Takim motywatorem, wabikiem są właśnie nowe mieszkania. Gdańsk już zbiera owoce swej polityki mieszkaniowej.